termékek

Blog

Vakondháló, a leghatékonyabb védekezés vakondok ellen

Koi-farm.hu
Koi-farm.hu
2023.10.09
Vakondháló, a leghatékonyabb védekezés vakondok ellen

A vakondháló az egyetlen leghatékonyabbként elismert módszer a vakondok elleni küzdelemben. A vakondok védett állatok, tilos a bántalmazásuk, így olyan módszert kell alkalmazunk amely amellett, hogy megbízható, tartós és hatékony, még biztonságosnak is kell lennie az állatok szemszögéből. Rengeteg paraméterekkel rendelkeznek rácsoshálóink így érdemes elolvasni róluk ezt a cikket.

A kertészek és a kerttulajdonosok mindig is próbálták megvédeni értékes növényeiket a és kertjüket azok károsítóitól. A kert egyik fő károsítója a vakond, amely gyökereket rág és alagutakat ás a talajban és túrásokat képez a kertünkben, komoly kárt okozva a növényekben az esztétikában. Mivel védett állatfaj a vakond, TILOS a kiirtása, emiatt még fontosabbá vált az utóbbi időkben azok állatbarát, a vakondra nem veszélyes megoldás. Mindezekellenére sajnos balesetveszélyes körülményeket is teremthet a kisvakond a tevékenységével, mert az üregek és vakondtúrások komoly problémát jelentenek pl. a játszó gyerekek számára, akik ezekbe eleshetnek. Szerencsére a vakondhálók kerültek az egyik leghatékonyabb elismert módszerek közé a vakondok elleni védekezésre. Ebben a cikkben részletesen fogjuk megvizsgálni, mi is a vakondháló, hogyan működik, és hogyan alkalmazhatjuk kertünkben.

 

Mi is az a vakondháló?

 

A vakondháló egy speciálisan kialakított, sűrű hálóanyag, amelyet kifejezetten vakondok elleni védekezésre terveztek. Megszokott módon valahol 15 x 15 mm körül alakul a szemcseméretük. Rendszerint műanyagból készül, habár fémből is készítenek vakondhálókat, viszont azok általában nehezebbek és rozsdálhatnak idővel. Hálóink számos előnyt képviselnek a hagyományos védekezési módszerekkel szemben. Ugyanis, a vakondellenes rácsszerkezetet úgy alakították ki, hogy elég sűrű legyen ahhoz, hogy a vakondok ne tudjanak rajta keresztül feljönni, vakondtúrásokat kialakítva és, hogy a növények gyökereinek is kedvezzenek, ne akadályozza a gyökerek fejlődését és könnyedén hozzáférhessenek földben található vízhez és számukra szükséges nyomelemekhez, mintha mi sem történt volna.

Hogyan működik a vakondháló?

A vakondhálók alapelve egyszerű: megakadályozzák a vakondokat abban, hogy behatoljanak a talajba, ott a -felszínhez közeli- üregeket alakítsanak ki és közben önfeledten rágcsálják a gyökereket, sűrű vakondtúrások gyártása közepette. A hálók teljesen állatbarátok, ugyanis anélkül akadályozza a vakondkárokatm hogy maga az állatnak baja nem esik, csupán nem engedi a kinézett terület.emellett fizikai akadályt jelentenek a talajban. Az apró lyukak lehetővé teszik a növényeknek a fotoszintézist és a vízfelvételt, így nem korlátozzák a növények növekedését. A vakondhálóra gagyományos füvesítés esetén 8-12 cm földréteget érdemes a ráhelyeznünk. Az aktív vakondok miatt erre még érdemes kb. 5 centit rászámolni, mert habár érzékelni fogja a vakond a nehézséget, még is megfog próbálni felszínre törni így megemelheti a gyepünket, ez főképpen friss telepítés esetén, az épp elkezdődő gyökerezés miatt megfontolandó.

Hogyan alkalmazhatjuk a vakondhálót a kertünkben?

  1. Tervezés: Kezdetben fontos megtervezni a kertet úgy, hogy a vakondháló könnyen elhelyezhető legyen. Tartsunk számon olyan területeket, ahol a számunkra értékesebb növényeket szeretnénk ültetni, és elsősorban ezekre a területekre fókuszáljuk a vakondhálók lehelyezését.

  2. vakondháló telepítése: Egyszerű, de odafigyelést igényel. Fektessük le a hálót talajra, és rögzítsük azt rögzítő tüskékkel. Szokták mondani, hogy nem érdemes rögzítést használni mert azt a föld súlya megoldja, ez részben igaz, azonban érdemes rögzítést alkalmazni, az átfedéseknél pedig kritikus fontosságú, mert ez az egyetlen terület ahol ha nem alkalmaztunk megfelelő átfedést vagy rosszul helyeztük le a hálót, ott a vakond megtalálja a két átfedés közötti rést. Ügyeljünk arra, hogy hálónk feszesen helyezkedjen el a talajon. Érdemes 10% átfedéssel dolgozni, (de minimum 10-15 cm átfedést készítsünk), hogy véletlenül se maradhasson ki rés két leterített vakondrács között. Fal találkozás esetében érdemes a talaj szintjéig felvezetni a műanyaghálót és ahhoz hozzárögzíteni. Ha ezt nem tesszük meg, egy plusz kitörési lehetőséget teremtünk a károkozó vakondoknak.

 

Milyen vakondhálók kaphatóak?

Vakondhálóinkat itt találja: Vakondhálók

Vakondhálók több méretben és kiszerelésben kaphatóak. Fekete színben, hogy a legjobban beleilleszthető legyen a telepítendő közegbe. Sőt mi több, különböző sűrűségekben érhetőek el.

Nálunk a 200 folyóméteres tekercsektől egészen 25 méteres tekercsekig terjed a paletta. Rendelkezünk tehát 200,100,50 és 25 folyóméter hosszú tekercsekkel. Ezek rendszerint két eltérő szélességben kaphatóak 1, illetve 2 méteres szélességekben, így abszolút kitudja választani az önnek legmegfelelőbb méretet, kivitelt. 

Beszéljünk a sűrűségől. Különböző sűrűségekben -is- fellellhetőek vakondhálóink. Rendelkezünk 28 g/m2 könnyített, 45g/m2 erősített és 58g/m2extra erős sűrűségű vakondhálókkal. Általánosságban elmondható, hogy minél sűrűbb vakondhálófonatról beszélünk, annál jobban ellenáll a környezeti viszontagságoknak és annál tartósabb kivitelt is kapunk tőle.

 

Elérhető sűrűségek:

A 28g/m2-es sűrűségű könnyített vakondháló egy általánosabb, pénztárcabarát, hobbi jellegű megoldás kisebb-nagyobb területek lefedésére.

A 45 g/m2-es vakondrácsunk már egy erősített kivitel, amely nehezebb mint előző társa, és mégtartósabb megoldást kínál kertünk védelme érdekében. Jobban ellenáll a környzetei viszontagságoknak és az esetleges műtrágyázások és vegyszerezés során a talajba beoldódó anyagokkal szemben.

Az 58g/m2-es extra erős kivitelű vakondelleneshálót már kifejezetten nagyobb területekek hosszútávú vakondmentesítésére ajánljuk, illetve mezőgazdasági területek védelme érdekében, ugyanis ennél a sűrűségnél a polipropilén sokkal jobban ellenáll a különböző nagyiparilag műtrágyázott és vegyszerezett területek által kezelt anyagok ellen. Ott ajánljuk ahol a lehető legintenzívebb a földművelés.

Összességében elmondható, hogy annál erősebb vakondhálóra van szükségünk, minél intenzívebb a talajművelés és annak trágyázása, vegyszerezése, mekkora a vakond és egyéb üregben élő állatok populációja az adott területen. És nem utolsósorban az időtállóság szempontjából is érdemes megvizsgálni, hogy számunkra melyik kivitel lehet a legtökéletesebb megoldás.

Ezt a rácsos műanyag polipropilént azért is részesítik előnyben, mert semmilyen negatív környezeti hatást gyakorol a természetre. Nem oldódik ki belőle veszélyes anyag, egyszerű műanyag, amely nem veszélyezteti a talaj baktérium, gomba és élőlény flóráját. Termeszthetőek élelmiszernek szánt fűszerek, zöldségek, gyümölcsök stb. a vakondháló használata mellett.

 

Érdekesség: A vakondhálók alkalmasak csirkehálónak. Rengetegen készítenek csirkéknek és egyéb tojóknak szánt ketreceket, elkülönítő részeket a kertben vakondhálóból, mert rugalmas anyag és emellett erős, fixen bentartja szárnyasainkat és kint a ragadozókat a lekerített részeken. Azonban fontos figyelembevenni, hogy a vakondhálót a talajban előforduló, kifejezetten a talaj alatti körülményekre tervezték. Erős anyagról beszélünk de a nap megteszi a hatását és hamarabb érik el a pp hálónk, így idővel érdemes azt cserélni, de szerencsére még így is évekig alkalmazható és elgyengülés esetén vagy rés esetén nagyon könnyen javítható további vakondháló részek pótlásával.

A vakondhálók használata a leghatékonyabb módja a vakondok elleni védekezésnek, állatbarát módon, amely nemcsak a növényeinket, hanem a kertünket is védi a vakondkároktól. Az alapos tervezés és telepítés révén könnyen integrálhatók kertünkbe, és hosszú távú megoldást kínálnak a vakondok által okozott problémák ellen. Ne hagyja, hogy a vakondok tönkretegyék kertjét - válasszon vakondhálót, hogy megőrizze növényei egészségét és a megalkotott kertjének szépségét.

Vakondhálóinkat ide kattintva találja